Etiket arşivi: şikayetim var

Tüketici Mahkemesi

Tüketici Mahkemesi;

Günümüzde tüketicilerin satın aldıkları ürün veya hizmetler hakkında şikayet ve mağduriyetlerinde firmalarla yaşadıkları uyuşmazlıkların çözüm yeri, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’undan doğan haklarına göre, tüketicinin ürün veya hizmeti satın aldığı veya tüketicinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Tüketici Sorunları Hakem Heyeti ile Tüketici Mahkemeleri’dir. Tüketici Sorunları Hakem heyetleri ilçelerde kaymakamlık binalarında illerde ise Valilik ile Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerinde bulunmaktadır.

Ülkemizde Tüketici Mahkemeleri ise Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Samsun, Konya, Mersin ve Kayseri illerinde kurulmuştur. Bu iller dışındaki il ve ilçelerde tüketicilerin şikayet başvururları Tüketici Mahkemesi sıfatı ile Asliye Hukuk Mahkemelerine yapılması gerekmektedir. Bu mahkemelerde açılacak davalar her türlü resim ve harçtan muaftır. Yani ücretsizdir.

Tüketiciler 2013 için değeri 1191,52 TL ve üzerindeki uyuşmazlıklarda ise dilerse Tüketici Hakem Heyetine veya doğrudan Tüketici Mahkemesine başvurulabilir. Bu uyuşmazlıklar için Tüketici Hakem Heyetinin vereceği karar sadece delil niteliği taşıdığından, tarafların 15 gün içinde itiraz etmesi durumunda ise yine Tüketici Mahkemesine müracaat edilmesi gerekecektir. Büyükşehir statüsünde bulunan illerde faaliyet gösteren tüketici hakem heyetlerinin uyuşmazlıklara bakmakla görevli ve yetkili olmalarına dair alt parasal sınır 01.01.2013′den itibaren 3.110,58 TL ve diğer yerler için 1.191,52 TL’dir.

Tüketiciler maddi ve manevi tazminat talebi ya da 1.161,67.-TL’nin üzerindeki parasal değerli şikayetlerde ise doğrudan Tüketici Mahkemesine başvurulabilmektedir. 1.161,67.-TL’nin altındaki hakem heyeti kararları mahkeme ilamı hükmündedir. Mahkeme kararı sonrası kararın icra marifetiyle tahsili mümkündür.

Tüketici şikayetleri için şikayetim var diyen tüketici tuketici.gov.tr, sikayet.com adresine ve ALO 175 tüketici danışma telefon hattına başvurabilirler. Günümüz tüketicileri ister kapıdan alışveriş ister internet üzerinden mesafeli alışveriş isterse de isterse de fiziki alışveriş olsun 4077 sayılı tüketici hakları kanununa göre eşit bir şekilde korunmaktadırlar. Satın aldıkları her türlü ürün veya hizmet için satıcı veya hizmet sağlayıcıyla uyuşmazlıklarında eğer haklı olduklarına inanıyorlarsa Tüketici Hakem Heyetleri ve Tüketici Mahkemelerinde dava açarak hakkını aramalıdırlar. Hakkını aramayan tüketici satıcıyı ödüllendirmiş olur.

Tüketici Mahkemeleri Neden Kurulmuştur?

Tüketici Mahkemesinde Hükümler, Yargılar Kim Tarafından Nasıl verilir? Tüketici Mahkemesi ile ilgili kararlar, görüşler Yargılama ve Cezaya İlişkin Hükümler içerisindeki konulardan 23. maddeye dayandırılarak Hâkimler ve Savcılar yüksek kurulunca belirlenmektedir. Ayriyeten Bu davalar her türlü harçtan ve resim den muaftırlar.

Tüketici örgütlerinin açmış olduğu herhangi bir dava içerisindeki bütün ücretler 29. Maddeye dayandırılarak bakanlıktan özel ödeme yolu ile gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir satın aldığınız hizmet veya mallarla ilgili sıkıntı çıkması halinde pes edilmeden mahkemelere mutlaka başvurulmalıdır.

Özelliklede gıda üzerine tüketilen ürünler hakkında sıkıntı çıkması halinde mutlaka hakkınızı aramaktan pes etmeyin çünkü sizlerin en doğal hakkıdır emin olun ki ve haklı olduğunuzu iddia ettiğiniz sürece özelliklede elinizde kanıt veya bir delil var ise mutlaka mahkemelerden olumlu sonuçlar alacak ve kazanacaksınız çünkü Tüketici Mahkemeleri de bütün sorunlarıyla hiç bir baskı ve tesir altında kalmadan özgür düşünceleri ele alarak hükümlerini verirler.

Tüketici Mahkemeleri Neden Kurulmuştur? Tüketici Mahkemesi Olmayan Yerlerde Nerelerden Dava Açılır? Tüketici Mahkemesinin kurulmasındaki amaç tüketicilerin sorunlarını ele alarak doğru ve güvenilir bir şekilde çözüme ulaştırmak, Tüketicilerin satın aldığı hizmet veya malların satışını gerçekleştiren kurumlar üzerine açmış olduğu şikâyetleri doğru şekilde herhangi bir tartışma çıkarılmaksızın değerlendirilerek sonuca ulaştırılmak için kurulmuştur.

Tüketici Mahkemelerinin olmadığı yerlerde nerelere başvurabilirim? Nerelerden hak talep edebilirim diye tereddüt içerisinde kalmanıza gerek yok çünkü eğer yoksa bulunduğunuz yerde onun yerine; Asliye Hukuk Mahkemelerine dava açılmalıdır şayet bulunduğunuz noktada oda yok ise gene bu işler ile yakından ilgilenen Asliye Ticaret Mahkemelerine başvurabilirsiniz. Sizlere bu konular hakkında özgün içeriği, detaylı bilgileri aktaran kafanızdaki sorunları çözmenize yardımcı olan sitemize davet ediyoruz.